XXIII Forum Gospodarcze w Toruniu – WELCONOMY

2 3 4 5 6 7

 

Od 13 do 14 marca 2016 roku w Toruniu miało miejsce XXIII Forum Gospodarcze WELCONOMY. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „”Integracja i Współpraca. GOSPODARKA – NAUKA – INNOWACYJNOŚĆ”. Drugiego dnia forum brałem udział w panelu dyskusyjnym na temat polityki zagranicznej, szczególnie relacji z naszymi wschodnimi sąsiadami.

Wraz ze mną panelistami byli dr hab. Agnieszka Domańska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Katarzyna Kacperczyk – Podsekretarz Stanu ds. dyplomacji ekonomicznej oraz polityki amerykańskiej, azjatyckiej i europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Andrzej Drozd, Wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, dr Grzegorz Górniewicz z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Piotr Guzowski, Prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, dr Magdalena Nowak-Paralusz z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, Marian Przeździecki, były Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie i Tadżykistanie oraz Kazimierz Zdunowski – Prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo Przemysłowej.

Rozmawialiśmy m. in. o sukcesach i problemach Partnerstwa Wschodniego, relacjach z Białorusią i wsparciu dla Ukrainy. Zgodziliśmy się wszyscy, że gdyby Ukraina zrobiła dla siebie tyle, ile zrobiła dla niej Polska, byłaby w zupełnie innym miejscu. Sądzę, że dyskusja i wnioski z niej płynące były interesujące nie tylko dla panelistów, ale i dla zgromadzonych słuchaczy. Na Forum widzimy się znów za rok!